Suszenie materiałów budowlanych po powodzi

Jeśli budynek został zalany sporą ilością wody w wyniku powodzi albo ulewnego deszczu, konieczne jest podjęcie nieodzownych kroków celem jak najszybszego usunięcia wody. Ważne jest usunięcie wilgoci ze struktury nośnej domu. Nadto, w razie konieczności, należy sporządzić stosowane oględziny i dokonać napraw.

W pierwszej kolejności trzeba zająć się zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny. Upewnij się, że Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni. Wyłącz zasilanie w domu i sprawdź czy nie ma jakichkolwiek wycieków gazu. Jeżeli tylko ujrzysz nieszczelność zamknij główny zawór. W trakcie oczyszczania istotne jest by chronić ręce, usta i oczy z uszyciem środków ochrony osobistej. O profesjonalną pomoc należy zwrócić się w przypadku, kiedy w domu jest zbyt niebezpiecznie, ażeby można było wejść.

Rozpocznij od osuszania strychu. Jeżeli izolacja jest mokra od razu ją wyjmij. Usuń namoczone obiekty, w tym meble, pudła itd.. Otwórz okna i otwory wentylacyjne. To zwiększy przepływ świeżego powietrza i umożliwi przywrócenie procesu rotacji.

Wszystkie stropy powinny być przejrzane bardzo uważnie. Elementy wykonane z płyty gipsowej po namoknięciu mogą być nadzwyczaj niebezpieczne. Usuń wszelkie dywany i linoleum, które miało kontakt z wodą. Dokładnie trzeba umyć elementy drewniane takie jak drzwi i schody przy użyciu środka dezynfekującego. Wskazane będzie także zmycie naniesionego błota. Na uwadze mieć trzeba, iż proces przywracania domu do stanu z przed powodzi zająć może dużo czasu.

W wypadku, kiedy zatopiona jest piwnica powinno się wypompować wodę. Później każdego dnia podejmować regularne kontrole, czy aby woda znowu nie napływa.

Meble, które pozostały poddane działaniom wilgoci muszą pozostać oczyszczone i wysuszone jak najszybciej to tylko możliwe. To zmniejszy prawdopodobieństwo ich trwałego uszkodzenia.

Rotacja powietrza i wykorzystanie osuszaczy są podstawą do efektywnego i skutecznego osuszania budynku. Nie stosuj kaloryferów lub klimatyzatorów, aby przyspieszyć ten proces, bo może to wywołać dalsze uszkodzenia.