Sprzątanie po powodzi

Wyobraź sobie, że wszystko co posiadasz pływa w morzu brudnej i mętnej wody. Tak się właśnie dzieje, kiedy Twoją okolicę prześladuje powódź. Nie będzie czasu na ratowanie wszystkich rzeczy przed zamoknięciem. Woda pojawia się błyskawicznie i nie sposób się przed nią całkowicie zabezpieczyć. Powódź niszczy nie tylko różne sprzęty domowe, ale pozostawia po sobie ogniska pleśni i bakterii. Gdzie udać się po pomoc po zatopieniu lokalu?

Pierwszym krokiem będzie skontaktowanie się z firmą, która ubezpiecza lokal. Trzeba tak zawsze robić w wypadku powodzi albo strat związanych z pożarem. Zadzwoń do ubezpieczyciela i dowiedz się, co dokładnie jest objęte ochroną.

Następnym krokiem będzie czyszczenie. Proces ten będzie długi i pracochłonny, ale ważny w dłuższej perspektywie. Wszystko dla zdrowia i bezpieczeństwa lokatorów. Zepsute sprzęty i ewentualny gruz trzeba wywieźć na wysypisko. Nie trzymaj się rozpaczliwie uszkodzonych rzeczy, trzeba je wymienić na nowe.

Dezynfekcja to następny etap po usunięciu wszelkich rzeczy, które nie mogą być już ocalone. Zaopatrz się w gumowe rękawiczki, które są wytrwałe na ciepło i zanieczyszczoną wodę. Do wybielacza dodaj wodę i tą mieszanką można sprzątać ściany i podłogi. Zweryfikuj, że zwierzęta i dzieci są z dala od tych działań.

Przechodź w swoim domu z pokoju do pokoju. Zacznij od głównych sprzętów i przedmiotów, które zajmują najwięcej miejsca. Wszystkie dywany, odzież, meble i pościel powinny zostać umieszczone w miejscu, w którym będą mogły wyschnąć z dala od wilgoci. Meble z materiałem wymagają szczególnej uwagi. Jeśli zainicjuje się rozwój pleśni będzie to poważny kłopot. Fachowe pranie będzie kluczem do przywrócenia użyteczności.

Sprzęty kuchenne winny być dezynfekowane za pomocą gorącej wody i wybielacza. Metale powinno się gotować przez 15 – 20 minut.