Mieszkanie po powodzi

Powodzie lub zwykłe ludzkie zaniedbania mogą wywołać dużo strat w lokalu. Na szczęście sporą część z nich można naprawić i przywrócić w taki sposób dawną wspaniałość wnętrzu. Zająć się trzeba trzema ważnymi obszarami: strukturą podstawową, składnikami użytkowymi i wyglądem.

Podstawowa struktura obiektu obejmuje fundamenty, ściany nośne, stropy i dach. Wszelkie części konstrukcji nośnej powinny być szczegółowo skontrolowane, w głównej mierze jeśli podtopiony jest budynek użyteczności publicznej. Bywa, że po powodzi ziemia łagodzi a fundamenty mogą się przesuwać i zapadać. Po odejściu fali powodziowej na ścianach i innych elementach zostać może pleśń i zgnilizna. Zgniłe elementy drewniane muszą zostać wymienione na najnowsze. W celu osuszenia zawilgoconych komponentów użytkuje się osuszacze.

Komponenty użytkowe obejmują okablowanie, hydraulikę, izolację, otwory wentylacyjne oraz kominy. Bezpiecznie będzie wyłączyć zasilanie prądu w skrzynce dystrybucyjnej. Jeśli jakikolwiek element wskazuje na oznaki korozji trzeba będzie go wymienić. Jeżeli doszło do powodzi najprawdopodobniej będzie trzeba wymienić całą izolację. Możliwe pułapki dla wilgoci będą zalążkiem do rozwoju pleśni. W wypadku utrzymującej się wilgoci jedynym rozwiązaniem będzie wynajęcie firmy zajmującej się osuszaniem obiektów. Kominy i otwory wentylacyjne winny być sprawdzone pod względem stanu technicznego i potencjalnych przeszkód w świetle otworu.

Gdy już komponenty konstrukcyjne i użytkowe nie budzą podejrzeń można swoje działania skierować do udoskonalenia wyglądu. Popsute bądź spleśniałe podłogi trzeba wymienić. Malowanie może stać się najłatwiejszą częścią renowacje a dodatkowo sprawia największe wrażenie. W pomieszczeniach jeszcze odrobinę zawilgoconych można wykorzystać specjalne farby.

Powodzie mogą powodować olbrzymie szkody dla każdej struktury. Jednak dociekliwa kontrola, sprzęt i ciężka praca może przywrócić nawet najbardziej zawilgocone budynki do wcześniejszego stanu.